मिता आब काेना चलाब प्रति दर्शककाे क्रेज बढ्दै

२५ बैशाख २०७६

को मधेशी को पहाडे ? आहाँ त हमर मिता… काठमाडौं । राजनीतिक वृतमा भनिने गरेजस्तै मधेशी र पहाडे समुदायबिच विभेद छ त ? के साँच्चै अझै पनि दुई समुदायबिच पानी बाराबारको आवस्था नै छ ? काठमाडौंको अनामनगरस्थित मण्डला नाटकघरमा मञ्चन भइरहेको ‘मिता आब कोना चलब’ नाटकले मधेशी र पहाडी समुदायबिचको सम्बन्धको वास्तविकता देखाउँछ ।

स्वार्थ पुर्तिका लागि दुई समुदायबिचको भावनात्मक सम्बन्धमा दरार ल्याउन हुने घुसपैठलाई रामभजन कामतद्धार लिखित तथा निर्देशित नाटकले प्रष्ट्याउँछ । उनि भन्छन्, “मैले मेरै समाजलाई हेरेर, बुझेर लेखेको नाटक हो यो, कसैले व्यक्तिगत वा समुहगत स्वार्थका कारण मधेशी र पहाडेबिच फुट ल्याउन खोज्दा साँच्चीकै विभेद छ जस्तो देखिन्छ ।

आफुले त्यो विभेद भोग्नु नपरेकाले वास्तविकता मञ्चमा आउनुपर्छ भन्ने ठानेर नाटक तयार पारेँ ।” मधेश आन्दोलनको पृष्ठभुमिमा तयार मिता आब कोना चलब नेपाली र मैथिल दुवै भाषामा छ ।

“हामी सांस्कृति रुपले धनि छौँ र त्यसैले मधेशी पहाडी सबैलाई जोडेर नेपाली भन्न सक्ने अवस्था छ”, निर्देशक कामत थप्छन, “सांस्कृतिक विविधतालाई समेत नाटकमा समेटेको छु ।” विभिन्न भाषा, जात, धर्मको भावनात्मक सम्बन्धले नै राष्ट्रिय एकताको भाव अझ दरिलो बन्छ भन्ने प्रष्ट्याउन नाटक तयार पारेको उनको दाबी छ ।

नाटकमा निर्देशक कामतसहित मिलन नेपाली, विकास पराजुली, भरत कार्की, राजेश ठाकुर सञ्जय गुप्ता, आदित्य मिश्रालगायतले अभिनय गरेका छन । याे नाटक जेठ ५ गते सम्म मञ्चन हुनेछ भने टिकटदर रु ३०० र ५०० रहेकाे छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *